Zlato: Koniec Zlatej Bubliny?

Autor: Peter Matay | 9.11.2013 o 18:00 | (upravené 16.11.2013 o 21:36) Karma článku: 5,86 | Prečítané:  797x

Je zlato ešte stále dobrá finančná investícia? Nastal koniec zlatej bubliny, alebo treba nakúpiť čo najviac zlata na tažšie časy?

Autor: Peter Matay
O Autorovi: Pracujem ako asistent audítora v audítorskej firme FTM Audit.

Je zlato ešte stále dobrá finančná investícia?

Peter Bernstein, jeden z veľkých amerických finančných historikov, ekonómov, učencov a autor mnohých finančno-historickych publikácií, opisuje silu zlata vo svojom  majstrovskom diele Power of Gold - History of an Obsesion na základe príbehu spisovateľa Johna Ruskina. Ten rozprával 100 rokov starú historku muža, ktorý sa nalodil na loď aj s celým svojim majetkom. Mal ho uschovaný v objemnom vrecku plnom zlatých mincí. Loď sa počas svojej plavby ocitla uprostred hroznej búrky, ktorej koniec bol v nedohľadne. Všetci cestujúci museli bezpodmienečne opustiť loď. Ruskinov muž si teda pevne uviazal tučné vrecko zlata okolo vlastného pása, vyšiel na palubu, preskočil zábradlie, ponoril sa do mora a už ho nebolo. "Keď sa teraz ponára v tmavých hlbočinách mora, kto má to zlato? Má ho on alebo zlato má jeho?, " pýta sa Ruskin.

Obscesia ľudstva so zlatom trvá už od starého Egypta - okolo roku 4500 pred Kristom. Je to kov, ktorý je zároveň nenávidený ale aj chcený. Kvôli tomuto žltému kovu sa vraždilo, viedli vojny a rozbíjali sa medziľudské vzťahy.

Zlato ako platidlo

Podľa gréckeho historika Herodotusa sa zlato ako platidlo začalo po prvý krát používať v starovekej Lýdii. Zlato je aj v súčasnosti považované za majetok a zároveň aj za peniaze. Fakt že investičné zlato je oslobodené od DPH a že je stále držané centrálnymi bankami po celom svete to len potvrdzuje.

pokračujte a prečitajte si celý članok - Zlato: Koniec Zlatej Bubliny?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Má najhorší názov, aký kedy film mal. Môže napriek tomu získať Oscara?

Zhodnotili sme šance nominovaných filmov.

KOMENTÁRE

Kotlebovi extrémisti v parlamente: Rozpustiť a vypustiť

Aj keď sú Kotlebovci opatrnejší, nemôžu si pomôcť. Porušujú zákony.

KOŠICE KORZÁR

Poručík Ihnát žiada ministerstvo obrany o degradáciu

Rozdávanie vojenských frčiek sa rozhodol riešiť radikálne.


Už ste čítali?